Isbjørn ved Hiorthhamn
Litt etter klokken åtte mandag morgen fikk Sysselmannen melding om isbjørnbinne med unge ved Hiorthhamn.

Denne artikkelen er mer enn to år gammel.
De er ute for å observere isbjørnen med båt. Ombord har de en person med isbjørnkompetanse. Ingen veterinærer er så langt kontaktet.
– Foreløpig blir det ikke forsøkt å jage eller skyve på den. Den får være der den er. Hvis den prøver seg på hytter må vi vurdere andre tiltak, sier sysselmannsførstebetjent Kjetil Vereide.
Det er en binne med unge som befinner seg i området. Sannsynligvis den samme binna som tidligere har vært på Hiorthhamn, ifølge sysselmannsførstebetjenten. Helikopteret er i luften, men det er kun for en rutinemessig treningstur. Det har altså ingenting med isbjørnsituasjonen å gjøre foreløpig.
– De er forhåndsvarslet i tilfelle vi skulle få bruk for dem, men det har vi ikke enda, sier sysselmannsførstebetjent Kjetil Vereide.
Litt over klokken ni mandag morgen dro Sysselmannen ut med båt. De kommer til å forsøke å ha kontroll på den så lenge den befinner seg i området.
– Er det snakk om å immobilisere?
– Det blir det tatt vurderinger på underveis. Vi har kompetanse til det i byen, opplyser Vereide.
Svalbardposten oppdaterer saken.
